Már csak néhány nap kérdése, hogy nálunk is megjelenjen Benjamin Alire Sáenz többszörösen díjnyertes regénye, az Aristotle és Dante a világmindenség nyomában. Egyik díja kapcsán arról kérdezték az írót, mi ihlette a történetet, és mit szeretett volna megjeleníteni a két fiú történetén keresztül. Ő pedig nagyon őszintén és részletesen válaszolta meg a kérdéseket, saját életének nehézségeit sem tekintette tabunak – ennek köszönhetően viszont a vele készült interjú enyhén spoileres, szóval ha szeretnéd, hogy a történet minden titka megmaradjon, térj vissza, miután elolvastad a példányod!
Mi inspirált az Aristotle és Dante megírására?
15 éve voltam házas, de 54 évesen kellett igazán megküzdenem a saját szexualitásommal. Az egyik olyan dolog, amit fel kellett dolgoznom, hogy fiúként szexuálisan bántalmaztak. Nem mintha nem emlékeztem volna rá, de nem akartam rá gondolni. A gondolat, hogy együtt legyek egy férfival, nem vonzott, és sok terápiába és időbe került, míg sikerült dűlőre jutnom az életemmel és önmagammal.
Úgyhogy arra gondoltam, hogy írok egy meleg témájú könyvet, hogy akarok írni egy könyvet egy fiatal srácról, aki nem igazán van tisztában vele, hogy meleg. Úgy értem, Ari tényleg nem tud róla. Ez a téma – mi tud akkor? Úgyhogy megteremtett ezt a helyzetet, elgondolkoztam, milyen nevet adnék nekik, és imádom a Dante nevet, rendszeresen tanítom a Pokol című művét. És az “Ari” nem ritka a latinók között. Úgyhogy elkezdtem megírni ezt a sztorit, és nem akartam a jelenkorba helyezni, mert azt hiszem, ma már egyszerűbb a srácoknak felvállalni, hogy melegek. Az 1980-as években szerintem nem volt ilyen könnyű, és azt sem akartam, hogy ez az egész sms-ezős dolog benne legyen a könyvben.
És leginkább arról a kapcsolatról akartam írni, ami Ari és az édesanyja között van.
Hogyan befolyásolták a tapasztalataid a történetet?
Kétféle nagyon különböző mexikói-amerikai családot akartam megmutatni. Vannak családok, akiket ismerek – munkásosztályból származó családok, mint amilyen Arié is, és vannak képzett mexikói-amerikai családok, ez nem valamiféle ritka jelenség. Vannak ilyen családok, és őket nem nagyon ábrázolják a művekben. Sok anti-mexikói beszédet hallani, miszerint mi illegálisan vagyunk itt, mind friss bevándorlók. De ez nem igaz. Meg akartam mutatni egy normális mexikói-amerikai családot – akik nagyon is amerikaiak. Akartam, hogy meglegyen a kontraszt, mert szerettem volna, ha az olvasók tudják, hogy a mexikói-amerikai családok nagyon különbözőek ebben az országban. De szerettem volna azt is, hogy valóságosnak hasson. Ők valódi emberek. Mindkét anyukába igazán beleszerettem. Mindig beleszeretek a saját szereplőimbe, de ilyen nőket ismerek is. Szeretik a fiaiakat, és csak azért, mert nem mindig okosan szeretik őket, az nem jelenti azt, hogy nem is szeretnek. Ari édesanyja nagyon szeretetteljes, de közben nagyon irányítani akar – szeretve, de attól az irányítás az irányítás.
Tudatos döntés volt, hogy ennyi a történetben a gondoskodó felnőtt?
Úgy gondolom, hogy a fiatal férfiaknak szükségük van apafigurákra. Így vagy úgy rájuk találnak, és remélhetőleg nem szenvednek meg érte. Sok olyan fiatal férfinak voltam a mentora, akiknek az apjukkal borzalmas kapcsolatuk volt, és én valamiféle beugró voltam, még ha csak egy akadémiai is. De nagy megtiszteltetsé, hogy az életük része lehetettem, és ez befolyásolja az írásomat is.
Talán túl sok fiatal felnőtt regény szól olyan tinikről, akiket egy világ választ el a szüleiktől, sok tini számára ez nem így van. És a mexikói-amerikai családokban a tiniknek jó szüleik vannak – nem igaz, hogy kiközösítenek, ha meleg vagy. Sok latin családban igaz, de sokban nem az. A regényeim mind kemények. Most valami lágyabbat akartam írni. Részben azért, mert kifejezetten szentimentális vagyok, és ezt a munkáimból nem éreznéd. És félek, hogy szentimentálisnak könyvelnek el, és féltem, hogy ez a regény is az lesz, de úgy gondoltam, meg tudom csinálni. Elérhetem, hogy valóságosnak érződjön, elérhetem, hogy a karakterek valóságosnak érződjenek. Számomra ez volt a dolog nehéz része. Szerintem sikerült.
Kíváncsi lettél a könyvre? Legyen a tiéd -21% kedvezménnyel!